módosítva: 2010. aug 23.

növény linkek, kert linkek

 
Húsevő növény, Kancsóka, Vénusz légycsapója, Kürtvirág, Hízóka, Nepenthes, Dionea, Pinguicula, sarracenia,  carnivorous plants, tartási habitus leírások

Utricularia, Rence.

Több mint 200 féle növény tartozik az Utriculariák közé. Előfordulási helyeik rendkívül változatosak: egyesek tavak vizében lebegnek, mások broméliák tőrózsájában lévő vízben, vagy epifitonként élnek. (az epifiton olyan növény mely más növényeken legtöbbször fákon él, de azokon nem élősködik). Bizonyos fajok, különleges élőhelyeik miatt kihalóban vannak (pl. az Utricularia amethystia szinte teljesen eltűnt az USA-ból). A legtöbb növény nagyszámú hólyagcsapdát növeszt, amik mindössze néhány mm átmérőjűek, és a víz alatt lebegnek, ezért nehezen figyelhetőek meg. Csapdáik talán a legcselesebb minden rovarfogó növény közül. Levelei lehetnek fűszerűek, kerekek, vagy kapocsszerűek, rendszerint nagyon kicsik, legtöbbször kb. 1cm-esek körüliek, de bizonyos vízi és epifita fajták néha nagyobbak is lehetnek (a legnagyobb az Utricularia Grafiana, csapdájának átmérője kb. 5mm). Gyakran észrevehetetlenek, méreteik miatt.
 


Minden egyes hólyag el van látva egy csapóajtóval, amit érzékelő szőrök vesznek körül. Amikor ezekhez a szőrökhöz valami hozzáér, a csapóajtó felpattan, a hólyagba beáramló víz pedig, az állatot is magával sodorja. Ezután az ajtó visszacsapódik, az állat pedig bent reked. Mindez kb.1/30 sec. alatt történik, esélyt sem hagyva az állatnak a megmenekülésre. Az Utricularia virágai rendszerint apróak, de változatosak, színesek, és nagyon tetszetősek, az apró virágok tömegesen borítják be a cserepet.

Húsevő növény, Carnivorous plants, Nepenthes, Dionea, Sarracenia, Pinguicula
fényképek

shop
Egzotikus növények
csili, chili, chile
dögvirág
Kámoni arborétum

Tartásuk élőhelyek szerint:

Szárazföldiek:
a szárazföldi fajok nedves földben élnek. A csapdák a vízzel átitatott talajban vannak. Néhány növény apró levelei miatt gyakorlatilag észrevehetetlen, amíg virágozni nem kezd, virágai azonban nagyon jópofák, amivel felhívja magára a figyelmet. Az alábbiak általánosan használhatóak a szárazföldi fajokhoz: ültető közegnek megfelelő az élőmoha, vagy tőzegmoha, és homok (mészmentes!!!) keveréke 2:1 arányban. Öntözéséhez csak esővizet, desztillált, esetleg savanyított vizet használjunk. Egész évben tartsuk melegben kb.25-28C az ideális, ha nem biztosítjuk a megfelelő hőmérsékletet valószínűleg nem fog elpusztulni, de virágozni nem fog. Fényigénye - legtöbb társától eltérően- közepes, nem igényel különösebb megvilágítást. Természetesen minden alól van kivétel, itt Utricularia menziesii-nek hívják. Ennek gondozása eltér az itt leírtaktól, de aki ilyet tart, feltételezem tudja hogy hogyan kell gondoznia.

Víziek:
A vízi Uticulariák szinte az egész világon előfordulnak (hazánkban a Utricularia minor, intermedia Hayne és Utricularia vulgaris L főként a Fertő tó- Csárdai csatorna területén). Ezek a növények a vízben lebegve növekszenek, néhányuk semmi sem rögzíti a fenékhez, ezek legtöbbször a mélyebb tavakban élnek.
Az idevágó fontosabb fajok a Utricularia australis, Utricularia macrorhiza, és az Utricularia vulgaris. Ezek nyugalmi időszakot igényelnek, amit be kell tartani, ellenkező esetben elpusztulnak. A másik nehezítő tényező hogy igénylik a savanyított vizet is, ami nélkül szintén nem sokáig bírják. A érdemes más vízinövényekkel együtt nevelni, természetesen akváriumban. Szereti a sok de nem túl erős fényt. A tartás szempontjából az Utricularia inflata viszonylag egyszerű, de ezt is inkább csak annak javaslom akinek már van valamilyen tapasztalata a vízi növényekről.

Epifiták:
A növényeknek aprók, virágaik mutatósak, és virágoztatásuk nem igényel különösebb szakértelmet, de életben tartásukhoz jól kell megválasztani a megfelelő ültető közeget.
Az U. alpina, U. humboldtii, U. reniformis, és U. asplundii U. alpina, U. humboldtii, U. reniformis, és az U. asplundii-hoz a sima mohatőzeg a legjobb, míg a Utricularia humboldtii és az Utricularia reniformis-hoz tőzegmoha és perlit 1:1 arányban. Szintén elvárják a mészmentes vizet, és a magas páratartalmat.

Utricularia fényképekben.

Némelyik virága talán szebb, mint az orchideáké, ráadásul könnyebben tarthatóak!
Sok virágot hoznak, folyamatosan.





Gyorsan szaporodnak, hamar átszövik a talajt, csapdáik a talajban vannak. Leveleik a néhány mm és az akár 25 cm között lehetnek, kis levelűeknek kicsi virága, nagyobb levelűeknek nagy virága van, néhány kivétellel.

Nagyon változatos és viszonylag gyorsan növő növények, némely fajnak a virágzata hatalmas a növényhez képest. Hasonló kinézetű a virágzata, mint az orchideáknak, pl.: U. reniformis, U. alpina, U. longifolia. Változatos levélformájú növények, van olyan melynek 2 különböző alakú levele van.

Utricularia minor L.-Kis rence

Vízben élő, rovaremésztő növény. Észak-Amerika, Európa, Ázsia. A leveles szár 1-2 cm széles. A hajszálfinom sallangokra többszörösen szeldelt levelű hajtások a víz alatt lebegnek, csak a kevés virágú fürtöt tartó szárak emelkednek a víz színe fölé. A csésze két levelű, a felső csészelevél hegyes. A párta 6-8 mm hosszú, halványsárga, csukott torkú, alsó ajka 4-6 mm széles, tojásdad vagy hosszúkás, visszahajló szélű. Június-augusztusban virágzik, mérete: 0-15cm. Képek a www.sarracenia.com -ról.

Utricularia sandersonii
Talán ezt a növényt a legkönyebb beszerezni, akkor árulják mikor virágzik. Levelei aprók, kerekdedek, a talajon terülnek el, jó talajtakaró, gyorsan benövi a cserepet, csapdái a talajban vannak.  Virága fehér vagy halványkék. Dél-Afrikából származik. Szoktak csinálni belőle egy általam csak zöld kockának nevezett dolgot, egy már 1-2 éve cserepes növényt kivesznek a cserépből, egy széles edénybe teszik, vizben áll, idővel a talaj minden oldala zöldé válik. Érdemes kipróbálni!

Utricularia praelonga
Szárazföldi faj, szereti a jó nedves alajt, Sárga virágú, könnyen tartható. Télen lehet majd nem csak párában artani. Van egy ritka tulajdonsága, hogy 2 féle levele van, egy fűszerű és egy tipikus. Dél-Amerikai származású. Képek a
www.sarracenia.com a http://www.utricularia.net -ról.

U. bisquamata
Afrikából származó, vékony1-2 mm széles és 5 mm hosszú levele van, 2 méretű virágjáról beszélhetünk, ezek a normál 1-2 mm-es virágú és a nagy virágú ami akár 5-7 mm is lehet. Talajlakó, igénytelen, jó terráriumi növény. Képek a www.sarracenia.com -ról.

Utricularia parthenopipes
Szárazföldi nagyon jópofa virágú növény, hasonló a levele, mint a bisqumatának, de a virága nagyobb! Hurrá! Egyszerű tartani.  Brazil származású, 500-1500 méter magasságban él. A képek a en.wikipedia.org a
www.carnivorousplantnursery.com

Vissza a növények fő csoportjaihoz.

Locations of visitors to this page

 


 

   

Húsevők   Fényképek   Tippek   Shop   Egzotikus növények   Csili paprika   Dögvirágok   Kámoni Arborétum


Copyright © Iszka 2004-2010  Designed by Iszka | Sponsored by az élet

 toplista  Magyar Honlap Linkek  Keresned sem kell! Google PageRank