módosítva: 2010. aug 20.

növény linkek, kert linkek

 
Húsevő növény, Kancsóka, Vénusz légycsapója, Kürtvirág, Hízóka, Nepenthes, Dionea, Pinguicula, sarracenia,  carnivorous plants, tartási habitus leírások

Nephentes, Kancsóka.

A kancsókafélék (Nepenthaceae) egyetlen családja és egyetlen nemzetsége (Nepenthes) alkotja a rendet. Fajainak száma 71. Bizonytalan rendszertani helyzetű taxon. Az ide tartozó fajok az óvilági trópusi esőerdők növényei. Általában nedves termőhelyeken - erdőkben, nyílt, mocsaras területeken - vagy más növényekre települve, epifitonokként élnek. Életmódjuk különleges. Fogókészülékké (ún. levéltömlővé vagy levélkancsóvá) Tropical pitcher plant; Kannenpflanze; Népenthès; Tropische Bekerplant; Periok-kera; Katupat baruk; Ketakongmódosult leveleikkel rovarokat ejtenek csapdába, majd megemésztik őket és bomlástermékeiket felszívják. Elterjedt elnevezéseik ebből következően a rovaremésztő, illetve a húsevő növények. A fogókészülék henger, kancsó vagy tölcsér alakú alsó része a levélnyélből, a nyílására boruló kancsófedő pedig a levéllemezből jön létre. A levélkancsó pereme általában élénk színével vonzza a rovarokat. Falának belső oldala síkos, aminek következtében a rovarok könnyen beleesnek az üregbe. A kancsó alján termelődnek a rovarok emésztését végző fehérjebontó enzimek. A kancsóka fajok általában olyan termőhelyeken élnek, ahol a felvehető nitrogén mennyisége korlátozott. Virágaik egyivarúak, a növények kétlakiak. Virágtakarójuk kétkörű, leples. Sok porzójuk oszloppá nőtt össze. Négy termőlevélből fejlődött magházuk alsó állású. Toktermésükben rendkívül sok apró mag keletkezik. Borneó, Ausztrália északi partjai, és Ázsia dzsungeliben élnek. Tényleg óriásira képesek megnőni a kistermetű állatokra (rágcsálók, madarak, stb.) komoly veszélyt jelentenek.
A legnagyobb példányok akár 9-10 méteresre is megnőnek, és akkora kancsókat növesztenek a leveleik végén, amelyekben több liter folyadék van. Ezzel képesek egy kifejlett patkány megemésztésére is! Bár ez azért elég kimagasló. Természetesen a nálunk tartott példányok csak akkor nőnek meg ekkorára, ha megfelelő terráriumban, vagy üvegházban tartjuk őket, és gondoskodunk a számukra ideális feltételekről.


Általános tudnivalók :
A Kancsókákat az élőhelyüktől függően általában két csoportra szokás osztani. Az első csoportba tartoznak az alföldi növények, a második csoportba a felföldi növények, és néha az ezek közti átmeneti növények. Rengeteg új változatot hoznak létre a két külön csoportba tartozó növények keresztezésével.
Ahogy a növények fejlődnek, az alsó-régebbi levelek és kancsók fokozatosan beszáradnak, befeketednek és elpusztulnak. Ahogy ez megtörténik, azonnal el kell távolítani az elhalt részeket a növényekről, hogy a különféle gombás fertőzéseket elkerüljük. Kétlaki növények!
Az élőhelytől függően a két csoportba tartozó növények igénye kissé eltér egymástól.

Húsevő növény, Carnivorous plants, Nepenthes, Dionea, Sarracenia, Pinguicula
fényképek

shop
Egzotikus növények
csili, chili, chile
dögvirág
Kámoni arborétum

Nepenthes, Kancsóka szaporítása.
Nagyméretű növényről nyugodtan levághatunk a tetejéből, és az így nyert szár darabot kigyökereztethetjük, sok új növényt nevelhetünk ezzel az egyszerű szárdugványozási módszerrel.
A módszer amit én használok, KLIKK.


A másik módszer a magvetés. A magokat egy tőzeg mohával telt cserépbe vetjük, célszerű zárt melegházi környezetbe tenni a cserepeket, hogy a szükséges fény / hőmérséklet / pára igényét biztosítani tudjuk.
A friss magoknak körülbelül 3-4 hét kell a kicsírázáshoz, de előfordulhat, hogy 5-6 hónap is eltelik míg a magok fejlődésnek indulnak. Néhány hónappal azután, hogy a kis növények előbújtak és elég fejlett a gyökerük, külön-külön szétültethetjük Őket.

Tropical pitcher plant; Kannenpflanze; Népenthès; Nepenthes, Kancsóka, Tropische Bekerplant; Periok-kera; Katupat baruk; Ketakong Nepenthes, Kancsóka, Tropische Bekerplant; Periok-kera; Katupat baruk; Ketakong

Alföldi csoportba tartozó növények.

Az alföldi fajok esetében ügyeljünk arra, hogy a leveleket és a kancsókat ne érje közvetlen napfény, mert könnyen megperzselődhetnek a hajtások. Jó néhány faj kifejezetten félárnyékos helyen érzi jól magát (N. rafflesiana, N. macfarlanei, stb.) Az új növény esetében fokozatosan szoktassuk hozzá az új körülményekhez, elsősorban a fényhez. Használjunk árnyékolót vagy tompítsuk a terráriumot megvilágító fényt. Nyáron a tűző napsütéstől óvjuk, de mindenképpen világos helyen tartsuk a növényeket, mert csak így lesz a kancsóknak szép élénk színe. Télen a lehető legvilágosabb helyen tartsuk őket.

Az alföldi típusok nagyon szeretik a meleget. Az ideális (nappali) hőmérséklet körülbelül a 25-37 C körüli. Éjszakára körülbelül a fele. Ha a hőmérséklet kb. 6-7 C° alá süllyed, a növény nagy valószínűséggel elpusztul!
A legtöbb húsevő növényhez hasonlóan a Kancsókák is igénylik a lágy vizet. (esővíz, forralt vagy desztillált víz) Ennek ellenére eltűrik ha néha csapvizet kapnak, de az ideális számukra is a lágy víz. Nagyon fontos a jó vízelvezetés a gyökérzónában, de az alföldi fajok valamivel jobban tűrik a nedvesebb körülményeket mint a felföldi növények. (Köszönhetően a nagyobb hőmérsékletnek, és a gyorsabb párolgásnak) Ügyeljünk, hogy a földje mindig nedves legyen, de a felesleges vizet távolítsuk el, mert a gyökerek érzékenyek a rothadásra. A növényeket mindig felülről öntözzük, és vigyázzunk nehogy a kancsókba kerüljön felesleges víz. Nagyon magas kell, hogy legyen a levegő páratartalma a növények körül. A páratartalmat a növény körül elhelyezett növényekkel, tálakban vízzel, szélmentes hellyel oldhatjuk meg . Így a magas páratartalom megoldható. A szellőztetésre fordítsunk mindig különös gondot, mivel a gombáknak ideális a fülledt tér!

Ültető közegnek 25% durva, orchideáknak való kéreg keverék, 25% finomra tört, orchideáknak való kéreg keverék, és 50% mohatőzeg a legmegfelelőbb. Én általában évente átültem őket, 2 rész tőzeg és 1 rész lehullott fenyőtüske, vagy fenyőkéreg keverékébe. Ügyeljünk a megfelelő keverék elkészítésénél, hogy mindegyik alapanyag steril legyen! Mentes mindenféle kórokozótól és kártevőtől. Minden tavasszal, a növekedési időszak megkezdése előtt ültessük át a növényeket a fenti keverékbe. A Kancsókák azon kevés húsevő növények közé tartoznak, amelyeket kis mértékben lehet tápoldatozni. De egyáltalán nem javasolt, mert a tápoldatozás több kárt okozhat mint hasznot. Ha mindenképpen ki akarjuk próbálni, akkor ne a hagyományos módon, hanem az alábbiak szerint járjunk el : legalább 1/4-1/5-ére hígított műtrágyát készítünk, és közvetlenül a kancsókba fecskendezünk egy keveset, a bent lévő folyadékszint 5%-nál ne nőjön tovább! Érdemes a régebbi, öreg kancsókat tápoldatozni, mert ha esetleg túladagolnánk a szert az új, fiatal kancsók még életben maradnak. Esetleg lombtrágyával lehet néha permetezni. A 0,03%-os ammónium-nitrát oldat jól bevált, de csak mint lombtrágya a levelekre permetezve, úgy, hogy a talajra ne kerüljön.
Rovarkártevői szinte nincsenek. Esetleg a levelek fonákján tűnhetnek fel Pajzstetvek, de ezeket  könnyen eltávolíthatjuk. A növényekkel nem lesz sok gond ezekkel a csodálatos növényekkel. Ha a növény nem vagy csak kis kancsókat fejleszt növeljük a páratartalmat, ha fakók a kancsók akkor kevés a fény. Levéltorzulás pedig akkor figyelhető meg, ha véletlenül tápoldatot kapott.


Felföldi csoportba tartozó növények.


A felföldi csoportba tartozó növények olyan helyeken tenyésznek, ahol a hőmérséklet alacsonyabb és éjszaka jelentősen lehűl a levegő. Nappal körülbelül 25-28 C, éjszaka 10-14 C az ideális. Az eredeti élőhelyükön éjszaka néha a hőmérséklet fagypont körülire csökken, bizonyos fajok igénylik ezt a hőmérsékleti változást, így a tartásuk bizony némi nehézségbe ütközik, hacsak nem rendelkezünk ( lehetőleg klímatizált ) üvegházzal.
Több fényt igényelnek mint az alföldi társaik, de itt is ügyeljünk arra, hogy a leveleket és a kancsókat ne érje közvetlen (erős) napfény, mert könnyen megperzselődhetnek a hajtások. Ha új növényre teszünk szert, fokozatosan szoktassuk hozzá az új körülményekhez, elsősorban a fényhez. Használjunk árnyékolót vagy tompítsuk a terráriumot megvilágító fényt.
Az ültető közegnek nagyon jó vízelvezető képességűnek kell lenni, mert a gyökerek kényesek a pangó vízre. Hagyjuk a talajt egy kissé kiszáradni, és csak ezután öntözzük meg. Terráriumban elegendő körülbelül hetente egyszer öntözni, de mindig ellenőrizzük a talaj nedvességét, soha ne megszokásból, hanem a szükségnek megfelelően öntözzünk. Kevesebb párát igényelnek mint az alföldi fajok, ha nem terráriumban tartjuk Őket, akkor különösen fontos a napjában többszöri permetezés (közvetett párásítás). Mert csak így fejlődnek kielégítően a kancsók. Ha alacsonyabb a hőmérséklet, akkor ezzel arányosan a páratartalmat is csökkentsük. Némileg eltér az alföldi fajoknak való összetételtől, kb. negyedrésszel több rostos tőzeg mohát keverjünk bele, és a cserepek tetejét fedjük élő mohával
a nedvesség hatékonyabb megőrzése céljából.

Saját növényeim:
Nepenthes Miranda, húsevő növény, rovaremésztő növény, húsevő virág
Nepenthes x Emmerenae khasiana x ventricosa
nepenthes

További Nepentes képek, all ower the world.

Nepenthes szaporítása, a módszer amit én használok, KLIKK.
 

Vissza a növények fő csoportjaihoz.

Locations of visitors to this page

 


 


 

   

Húsevők   Fényképek   Tippek   Shop   Egzotikus növények   Csili paprika   Dögvirágok   Kámoni Arborétum


Copyright © Iszka 2004-2010  Designed by Iszka | Sponsored by az élet

 toplista  Magyar Honlap Linkek  Keresned sem kell! Google PageRank