módosítva: 2010. aug 20.

növény linkek, kert linkek

 
Húsevő növény, Kancsóka, Vénusz légycsapója, Kürtvirág, Hízóka, Nepenthes, Dionea, Pinguicula, sarracenia,  carnivorous plants, tartási habitus leírások

Fragaria, eper, szamóca.

Ki az aki nem szeretne beleharapni egy ízletes eperbe? Az eper könnyen tartható és termeszthető növény, viszonylag sok munkával és nagy helyen lehet akár a családnak elegendő mennyiséget megtermelni.

A szamóca (Fragaria) a rózsafélék (Rosaceae) családjába tartozó nemzetség neve, szamóca, eper, valamint a vadon termő, illetve a termesztett fajok gyümölcsének elnevezése. Magyarországon a nemzetségnek 3 faja őshonos, ezeket gyakran a gyümölcséért termesztett Fragaria X ananassa illetve Fragaria virginiana fajoktól való megkülönböztetés végett erdei szamócának nevezik. A termesztett fajokat gyakran hívják tévesen epernek.A szamóca gyümölcse valójában nem termés. Az apró aszmagtermések az elhúsosodott vacok (a virág kocsányának megvastagodott csúcsa) felszínén, vagy abba kissé besüllyedve találhatók. A sziromlevelek fehérek, számuk 5. A levelek hármasan összetettek. Lágyszárúak, gyakran szaporodnak vegetatív úton messze kúszó és legyökerező indák segítségével.
Forrás: http://hu.wikipedia.org/wiki/Szamóca

A földieper-palánták 1-4 évig teremnek, a negyedik évben át/szét kell ültetni. Szabadföldön a leveles palánták optimális ültetési ideje a július közepe – augusztus közepe közötti időszak. Augusztus vége utáni ültetéskor a palánták télre való felkészülése kockázattal jár. A frigó palánták (hideg helyen tartott) használatának nagy előnye, hogy gyakorlatilag március közepétől augusztus közepéig bármikor ültethetők Az ültetés idejét a szaporítóanyag és a termesztési cél határozza meg elsősorban, de befolyásoló tényező lehet a talajállapot is. A földieper ültetvény életkorát szabadföldön 1-4 hajtatásban 1-2 évre tervezik, ezért telepítése nagyon gondos előkészítést igényel. A telepítés előtti talaj-előkészítés során alakítjuk ki a palánták számára optimális talajállapotot és a talaj megfelelő szintű tápanyagtartalmát. A szakszerű tápanyag-ellátás alapja a telepítés előtti talajmintavétel és a minta laboratóriumi vizsgálata. (A szamóca számára elég a talaj felső 30 cm-es rétegéből venni a talajmintát.) Az istállótrágyát ajánlatos már az elővetemény alá bedolgozni alaptrágyaként. Ennek átlagos mennyisége a talaj humusztartalmától függően 6–10 kg/m² között változik. A talajt a telepítés előtt kora tavaszi ültetéshez ősszel, a későbbi ültetésekhez 4-6 héttel az ültetés megelőzően 25–30 cm mélyen kell szántani, vagy felásni.

Húsevő növény, Carnivorous plants, Nepenthes, Dionea, Sarracenia, Pinguicula
fényképek

shop
Egzotikus növények
csili, chili, chile
dögvirág
Kámoni arborétum

A földiepernek jó előveteménye lehet a kertészeti növények közül a káposzta, a sárgarépa, a fejes saláta, a zöldbab, a zöldborsó és egyéb rövid tenyészidejű zöldségnövények. Szamócát szamóca után néhány évig talajfertőtlenítés nélkül nem szabad telepíteni, mert a kártevők felszaporodása és a talajuntság miatt, emelkednek a növényvédelmi kiadások, és csökken a termés mennyisége.

A sikeres termés alapja a jó minőségű szaporítóanyag. A jó palánta fajtaazonos, vírusoktól, gombás betegségektől, kártevőktől mentes, friss, életképes és szabványméretű, legalább tíz darab 8 centiméter hosszú, fejlett, ép gyökérrel és megfelelő átmérőjű gyökértörzzsel rendelkezik. A földieper szaporítása egyszerű, könnyen elvégezhető, mivel a növény saját maga gondoskodik erről, az indán keletkezett indanövénnyel. A gyakorlatban a különböző fejlettségű leveles (tálcás) palánták és a levél nélküli, tárolt frigó palánta a legelterjedtebb szaporítóanyagok. A leveles földieper palánták korszerű szaporítási módszere, hogy a 3-5 levéllel rendelkező palántákat nyár végén, vagy tavasszal felszedjük.

Több éves kultúránál az indákat és az idős leveleket távolítsuk el. A házi kertben a szamócát 2 - 3 évig is lehet tartani. A legnagyobb és legszebb gyümölcsöt azonban az egyéves kultúrán kapjuk.

Termesszen mindenki földiepret otthon! Akár a balkonládában!

Eper jam 1:

1 rész eper, 0,9-1 rész kristálycukor, a tömeg számít! Tegyük egy tepsibe, egyik oldalába az félbe-negyedbe vágott eper, másik oldalába a cukor, majd kissé pirítsuk meg. Az epreket és a kissé megolvadt, megpirult cukrot tegyük egy tálba, bot mixerrel pürésítsük, töltsük sterilizált üvegekbe, próbáljuk duntszban hűteni, így tovább eláll. 1-2 hónapig áll el. Tehetünk bele tartósító szert is. Sűrű lesz.

 

Eper jam 2:

1 rész eper, 0,6 rész cukor, 1 dl víz. Az egészet össze kell főzni, lassan forrástól 15-20 percig főzzük, bot mixerrel dolgozzuk össze, 15-20 perc ismételt főzés, ekkor kissé besűrűsödik majd steril üvegbe mehet, adjunk hozzá tartósítót, vagy celofán felett tartósítószerrel zárjuk le az üveget. palacsintára tökéletes! Ha kiadjuk a vizet akkor sűrűbb lesz.

 

Vissza a növények fő csoportjaihoz.

Locations of visitors to this page

 


 


 

   

Húsevők   Fényképek   Tippek   Shop   Egzotikus növények   Csili paprika   Dögvirágok   Kámoni Arborétum


Copyright © Iszka 2004-2010  Designed by Iszka | Sponsored by az élet

 toplista  Magyar Honlap Linkek  Keresned sem kell! Google PageRank