módosítva: 2010. aug 20.

növény linkek, kert linkek

 
Húsevő növény, Kancsóka, Vénusz légycsapója, Kürtvirág, Hízóka, Nepenthes, Dionea, Pinguicula, sarracenia,  carnivorous plants, tartási habitus leírások

Dionea - Vénusz légycsapója évei

 A legismertebb, és rovarfogó technikáját tekintve a leglátványosabb húsevő növény.
A csapda működése a következő : minden kifejlett csapó belsejében 3-6 érzékelő "szőrszál" található, miután a rovar beszállt a csapdába, legalább két érzékelőhöz kell hozzáérnie, és a csapda bezárul, kb. fél másodperc alatt, lassan de biztosan megfogja a legyet is. (próbálj ekkora gyorsasággal legyet fogni) Ezután egyre szorosabbra záródik, de nem teljesen. A túl kicsi rovaroknak sikerül elhagyniuk a csapdát a pillák között. Ez azért van, mer a ráfordított energia nem áll arányban a megtérülő energiával, jelen esetben táplálékként. Viszont a megfelelő táplálékállat csapdában marad és emésztőenzimek segítségével a csapda falán keresztül felszívja a növény a rovarból kivont tápanyagot. A túl nagy zsákmány pedig elegendő erővel rendelkezik, hogy kiszabadítsa magát. Lenyűgöző, ahogy a légycsapók elfogják áldozataikat. Egy-egy csapó körülbelül 4-5 rovart fog meg, és dolgoz fel mielőtt elöregszik. Miután az emésztés befejeződik a csapda szétnyílik, ilyenkor óvatosan egy csipesszel kilehet szedni a maradékot. A természetben a szél elvégzi ezt a feladatot.
A feleslegesen ingerelt csapdák (pl. játszunk, mint a gyerek, jé tényleg becsukódik!) a csapda elöregedéséhez vezet.

 

Húsevő növény, Carnivorous plants, Nepenthes, Dionea, Sarracenia, Pinguicula
fényképek

shop
Egzotikus növények
csili, chili, chile
dögvirág
Kámoni arborétum

A Vénusz légycsapója (Dionaea muscipula) az Egyesült államokbeli észak-Karolina lápjaiban honos. Az óceán közelsége miatt itt kiegyenlített a klíma egész évben, csapadékos az időjárás.
Nagyon sok fényre van szüksége, gondoskodjunk arról, hogy minél több, lehetőleg közvetlen napfény érje a növényt, mert csak ekkor válik a csapda belseje szép pirossá. Néhány keresztezéssel előállított fajtánál tisztán zöld marad a csapda is. Árnyékoljuk a növényt ha nyáron a hőmérséklet meghaladja a 26 C-t és túl erőssé válik a napsütés. Nem túl melegigényes, nyári nagy melegben gondoskodjunk a jó szellőzésről, télen 0-10 °C-on tartsuk a növényt mert szüksége van a nyugalmi időszak betartására (okt-nov-dec-jan). Ilyenkor tehetjük az ablakhoz közel, esetleg a két ablaküveg közé, ha olyan típusú az ablak, de ekkor se feledkezzünk meg a locsolásról sem. Öntözése kifejezetten egyszerű, még a kezdő légycsapó tartóknak is könnyű. Tavasztól őszig állítsuk a cserepet kb. 1-2 cm mélyen lágy vízbe, télen csak annyira öntözzük, hogy a talaj épphogy nyirkos legyen. Kizárólag mészmentes vizet használjunk! A legmegfelelőbb az esővíz, ha nincs, akkor desztillált vizet, vagy forralt vizet használjunk. A növényeket mindig alulról öntözzük, nehogy a levelekre vagy a csapókba kerüljön a víz. Állandó magas páratartalomra van szüksége! Lakásban télen célszerű floráriumban tartani ha nagyon száraz a levegő, de ilyenkor is gondoskodjunk megfelelő szellőzésről! Tavasszal, a növekedési időszak megkezdése előtt ültessük át, kizárólag rostos mohatőzeget használjunk erre a célra. Ha be tudunk szerezni mészmentes homokot akkor 50-50%-ban rostos mohatőzeg és mosott homok keverékébe ültessük. Ha nem tudjuk biztosan, hogy a homok megfelelő inkább ne kockáztassunk, mert tiszta tőzegben is tökéletesen fejlődnek a növények. Soha ne adjunk húsevő növénynek tápoldatot, mert gyökérkárosodást, levéltorzulást idéz elő, és nagy valószínűleg a növény el is pusztul!
Ha a fentieket betartjuk, nem lesz sok gond ezekkel a csodálatos növényekkel. Ha a növény elsatnyul, megnyúlik, akkor túl magas volt a hőmérséklet télen, levéltorzulás pedig akkor figyelhető meg, ha véletlenül tápoldatot kapott, vagy túl sok a talajban a tápanyag. A túl meleg talaj esetén a növény legyengül, szinte szétesik és elhal.
Változatait a csapda színe és a szempillájának hosszúsága, vastagsága különbözteti meg, ezeket a módosításokat szelektív tenyésztéssel hozták léte.

Egyszerű egy növény, de szerencse is kell hozzá, a legyengült növényt nehéz megtartani, de ha megadunk neki mindent és ráadásul esővízben tartjuk, akkor sokkal több esélyünk lesz meglátni a virágját!

Gyenge növény, legyengült légycsapó újra életre keltése, KATT IDE!

A Vénusz légycsapó 1 éve, fényképekben.

Dionaea muscipulla fényképekben.

Az alapfaj könnyen beszerezhető, kertészeti változatai nehezen.










Saját növényem, a kép nagyítható:
Dioneae muscipula, Vénusz légycsapója Iszka húsevő növények

Vissza a növények fő csoportjaihoz.

Locations of visitors to this page

 


 


 

   

Húsevők   Fényképek   Tippek   Shop   Egzotikus növények   Csili paprika   Dögvirágok   Kámoni Arborétum


Copyright © Iszka 2004-2010  Designed by Iszka | Sponsored by az élet

 toplista  Magyar Honlap Linkek  Keresned sem kell! Google PageRank